Türkeyeden emekli olmak

HOLLANDA DA YAŞIYORUM TÜRKİYE DEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

Hollanda’ da   çalışırken Türkiye den emeklilik için borçlanma yapmanızda yasal bir engel yoktur.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA, 17 yıl SGK da çalışmış   bir devlet memuru olarak,  sizler için yurtdışı borçlanma ve emeklilik işlemlerinizi, müracaatlarınızı,  en reel ve karlı/avantajlı sistemde, yapmaktadır.Yaptıracak olduğunuz,  tüm borçlanma ve emeklilik işlemleri, Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil Çankaya ve şirketinin  garantisi altındadır.

Asgari tutardan  yurtdışı borçlanma yapmak isteyenler : Öncelikle yurtdışı borçlanmanız için, ödediğiniz primler, yaşınız,  yurtdışı çalışma, işsizlik süreleri, çocuk bakım süreleri  ve ev hanımlığı süreleriniz  dikkate alınarak,   asgariden borçlanma yapıp ödediğinizde,  emekli maaşınız ne kadar olur, ne kadar ödeme yaparsınız, ne kadar maaş alırsınız,  onu hesaplayarak  sizlere bildiririz.

Tavandan/yüksek borçlanma yapmak isteyenler :  Yurtdışı borçlanmanızı yüksekten borçlanarak,  spek tutarının 1,67 katından 7,5 katına kadar borçlandığımızda, ne kadar yurtdışı borçlanma yaparız, ne kadar ödeme yaparız, yine öncelikle onu  hesaplarız ve ne kadar maaş alırsınız, sizlere bildiririz.

Burada önemli olan sizin ödeme gücünüz ve borçlanmayla elde edeceğiniz  yüksek emekli maaşı ve bu emekli maaşını  ödediğiniz tutara göre, kaç yılda  alacağınız emekli maaş farkı ile   amorti edebileceğinizin hesabını yaparız.Alacağınız yüksek emekli maaş farkı  x  yıl = amorti edeceğiniz toplam yıl sayısı +  fazladan ödediğiniz borçlanma farkı ile avantajlı olup olmadığınızı hesaplarız. Bunun için yaşınıza göre sizleri uyarır yada tavsiye eder  ve en karlı sistemde borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Ayrıca, size emekli maaşı bağlatmakla kalmaz, bağlanan emekli maaşınızı kontrol eder, hesapladığımız tutarın altında bağlanan emekli maaşı olursa, düzeltilmesi için gerekli belgelerle, ilgili sosyal güvenlik kurumuna, maaş bağlanma oranımızın yükseltilmesi için  itirazlarda bulunuruz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden, sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Gerekli Evraklar:

Bunun için, Türkiye ye gelirken bulunduğunuz ülkenin emeklilik kasasından,  Hollanda Sosyal Sigortalar Kurumu, (SVB)  den  çalışanların Hizmet Belgesini ve üzerinde sigortalı sürelerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin yazılı olduğu belgeyi, (sigortalı çalışmalarınızı gösteren evrak) yeterli olacaktır.Tercüme edilecektir.

(SVB)   den bunları temin edemezseniz, hizmet belgesi almanız için Lahey Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği veya Rotterdam ve Deventer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliklerine başvurmanız gereklidir.

(SVB)    den tutulmayan kayıtlar için, hizmet belgesi için kişinin çalıştığı iş yerinin unvanı, adresi ve çalışmaya başlama ve bitiş tarihlerini gösterir belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Adınıza hizmet belgesi düzenlenebilmesi için;

Nüfus cüzdanınızın ön ve arka sayfalarının fotokopileri,
pasaportunuzun işlem görmüş sayfalarının fotokopileri, işveren tarafından düzenlenmiş giriş çıkış tarihlerinizi gösterir belgeler, veya maaş bordroları, veya yıllık kazanç belgeleri (jaaoropgave),  veya işyerinin bağlı olduğu özel emeklilik sandıkları (bedrijfspensioenfonds) tarafından düzenlenmiş belgelerin örneklerini Müşavirlik/Ataşelik e ibrazınız gerekmektedir.

 Ev hanımları ise, ikametlerini gösterir kayıtları, Hollanda’da ikamet ettiğiniz süreleri gösterir belgeyi (uitreksel/vestiging in Nederland) Hollanda’da en son ikamet ettiğiniz belediyeden almanız gereklidir. İlgili belediyeden alacağınız ikamet belgesini, Lahey Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği veya Rotterdam / Deventer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliklerine ibraz ederek yurtdışı hizmet borçlanması işlemlerinde kullanılmak üzere, bu birimler tarafından ikamet ya da hizmet belgesi düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

Bu amaçla  ;

Belediyeden aldığınız ikamet belgesinin aslını,
Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzlerinin fotokopisi,
Çalışmalarınız varsa bunları gösterir belgeler (bonservis, maaş bordrosu, jaaropga ve veya işyeri emeklilik sandığı tarafından düzenlenmiş belge)
Maluliyet aylığı alıyor iseniz, başlangıç tarihini ve oranını gösterir belge,

Bunlar tercüme edilecek.Ev hanımları bu belgeyi alırken, mesela ‘1990 yılı ile 2017 yılları arasında ikamet etmiştir’ şeklinde, yani toplam Belçika da   ikamet ettiği, toplam süreyi gösterir belge,  alması gerekir. En son ikamet yerini  gösterir  belge yeterli değildir.

Ev hanımlığı demek yurtdışında evli olmak değil: yurtdışında 18 yaşına girmiş bekar bayanlar da kanunen  ev hanımı olarak kabul edilir.

Pasaport: Türkiye de pol-net sistemi, 1992 öncesi yurda giriş çıkışlarınızı göremediği için, 1992 yılı öncesi pasaportunuzu da getirmeniz yada bizlere göndermeniz  önemli.

Kendi adına çalışan işverenler: Bağlı olduğunuz sigorta/maliye/vergi dairesinden işyerinizin açılışından kapanışına kadar yada buğüne kadar olan süreleri gösteren kayıtlar gereklidir.

Borçlanma:

Burada önemli olan bu evrakların temin edilmesinden sonra, size uygun avantajlı emeklilik seçeneğinde, borçlanma işlemlerinizi yapmak. Bu aşamada sizin,  ilk işe giriş tarihiniz, iki çalışma arası işsizlik süreleriniz, 18 yaş altı işe giriş tarihiniz, yurtdışı ilk çocuk doğumunuz, çocuk bakım süreleriniz, ev hanımlığında ve çalışırken yurda giriş çıkış yaptığınız süreler,  mavi karta geçişiniz ve İsveç vatandaşı olup olmamanıza göre birçok manada değişiklik gösterecektir.

 Emeklilik şartları her kişide, aynı yaşta olan kişilerde dahi  farklılıklar gösterir. Bu sizin yaşınız,  ilk işe giriş tarihiniz, borçlanmanızı taban ile  tavan ücretten yapmanıza ve yıllara göre değişecektir.

Daha fazla gün satın almak yani daha fazla  borçlanma yaparak, yüksek emekli maaşı almak anlamına gelmez. 3600 günden emekli olan birisi, 9000 günden emekli olandan, daha fazla maaş alabilir..DİKKAT!!!

 Bu aşamada, Türkiye ye gelemeyen  gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerin,i hak kayıplarına neden olmadan profosyonelce yapabilirler. Bizlerde sizler için en uygun, en avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğiniz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42 

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden, sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Türkiyeden Emekli Olmak :

Hollanda’ da  emekli olan yada artık Hollanda’ da çalışmak istemeyip, sadece ikamet etmek isteyen yada Türkiye’ ye dönüş yapmak isteyen , yada Hollanda’ da  emekli  olmayı beklemeden, Türkiye den borçlanma yapmak suretiyle emekli olmak isteyenler:

Bu aşamada önemli olan sizin beklentileriniz ve yapmak istediklerinizdir. Hollanda’ da  çalışırken borçlanma yapmanızda  yasal bir engel yok.Fakat Hollanda’ da çalışırken  yada  sosyal yardım alırken Türkiye den  emekli maaşı alamazsınız.Sadece borçlanma yapabilirsiniz.

 Çalışırken borçlanma yapmak bize ne avantaj sağlar? 

Hollanda’da  çalışırken, Türkiye’ den  yurtdışı borçlanma yapmamız, ileriki tarihlerde,  Türkiye de yurtdışı borçlanma emeklilik yasası yürürlükten kaldırılsa bile, sizin hem borçlanma, hemde emekli olma  haklarınız  ömür boyu saklı kalır, yani siz artık istediğimiz zaman  20 yıl sonra bile  tekrardan yurtdışı borçlanma yapabileceğiniz gibi,  Türkiye den istediğiniz  zaman emekli olabilirsiniz.

Borçlanma yaptıktan sonra Türkiye de  emeklilik açısından yaş ve prim gün sayısı şartını  dolduranlar: Ani bir kararla Türkiye ye  kesin  dönüş yapmak isterlerse, gerekli diğer tüm şartları yerine getirdiklernden dolayı sadece emeklilik tahsis talep dilekçesi vererek, emekli olabilir ve hemen maaş alabilirler.

 Çocuklarımızın yurtdışı borçlanması: 18 yaşına gelmiş gençler, Hollanda’ da  işe başlamışsa, meslek yapmaya başladıklarında,  Türkiye’ ye tatile geldiklerinde, en azından birkaç gün ssk lı çalışıp, ssk sicil numarası aldıktan sonra, 18 yaşından sonra yurt dışında  geçen birkaç aylık hizmetlerini borçlanır iseler, ömür boyu yurt dışında geçen süreleri borçlanma ve emeklilik hakkını kazanırlar. Örnek: Hollanda’ da   18 yaşında işe başlamış ve  1 ay çalışmış,  sonrasında Türkiye de birkaç gün ssk lı  çalışır ise, Hollanda’ da  çalıştığı 30 günlük süreyi borçlanabilir ve borçlanmasını ödediğinde (2018  borçlanma 1 ay 650TL) artık yaşı kaç olursa olsun, Türkiye den istediği zaman borçlanma ve emeklilik hakkı elde etmiş olur.DİKKAT!!!

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak, yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Türkiye de bağkur dan borçlanma yaparak, emekli olmanızı da tavsiye etmiyorum..Daha fazla ödeme yapmak, daha düşük emekli maaşı almak demektir.

Hollanda’ da ikamet ederken,  hem  Türkiye den hemde Hollanda’ dan emekli maaşı alabilirsiniz. Yasal bir engel yoktur.

Hollanda’ dan emeklilik ve Türkler:

Hollanda sosyal güvenlik sistemi ikamet esasına dayanmaktadır. Hollanda’da 15-65 yaşları arasında 50 tam yıl ikamet eden herkes tam yaşlılık aylığına hak kazanır. Diğer bir ifade ile Hollanda’da ikamet ettiğiniz her yıl için tam yaşlılık aylığının % 2’sine hak kazanırsınız. Hollanda’da ikamet ettiğiniz sürelerde çalışıp çalışmamanız yaşlılık aylığınızın miktarını etkilemez.

Eşiniz Hollanda’da ikamet ediyorsa, siz de Hollanda’ya hiç gitmemiş olsanız dahi, sanki Hollanda’da ikamet ediyor gibi Hollanda yaşlılık aylığının her yıl % 2’sine hak kazanırsınız. Ancak bundan yararlanabilmek için Türkiye’deki eşin Türk mevzuatı kapsamında yaşlılık aylığı bakımından sigortalı olmaması veya yaşlılık aylığı almıyor olması gerekmektedir.

Yaşlılık aylığına hak kazanma yaşı 2012 ila 2023 yılları arasında kademeli bir geçiş ile 65’ten 67’ye çıkarılmaktadır.

Hollanda’da genel yaşlılık sigortasına ilave olarak işyeri emeklilik uygulaması bulunmakta olup, tamamen özel bir sistemdir. Ya işyerinin kendi emeklilik sandığı ya da işkolu emeklilik sandıkları vardır. Çalıştığınız dönemde aylıklarınızdan özel emeklilik sandığı primi kesilmiş ise bu sandıkta hakkınız bulunmaktadır. Farklı işyerlerinde çalıştıysanız her bir işyerinin farklı emeklilik sandığı olabilir. Ya da bu sandıklardaki haklarınız tek sandıkta toplanmış olabilir.

İster toplu ödeme ister aylık olarak ödeme yapılsın, kesinti yapılmadan brüt tutarın size ödenmesi gerekir.

Hollanda’da tek velili yetim aylığı kaldırılmıştır. Yetim aylığının bir kısmı geride kalan velinin dul aylığına ilave edilmiştir. Bununla birlikte tek velili yetim aylığının kaldırılması kararına karşı dava açılmış olup yargı süreci devam etmektedir.

Davanın olumlu sonuçlanması halinde yetim aylığının Türkiye’ye transferi mümkün olacaktır.

Hollanda sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında adınıza biriktirilen primlerin Türkiye’ye iadesi veya transferi mümkün değildir. Öngörülen emeklilik yaşını tamamladığınızda Hollanda’daki sigorta sürelerinizle Türkiye’deki sigortalılık süreleriniz Sosyal Güvenlik Anlaşmasına göre birleştirilerek tarafınıza yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

Daha az borçlanma yaparak, daha yüksek maaş almak için, bizleri arayabilir mesaj gönderebilirsiniz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma ile, daha az ödeme yaparak, daha yüksek emekli maaşı almak için  bizleri arayın.

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA.

 

 

 

 

Leave a Reply