Türkeyeden emekli olmak

AVUSTRALYA DA YAŞIYORUM TÜRKİYE DEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA, 17 yıl SGK da çalışmış   bir devlet memuru olarak,  sizler için yurtdışı borçlanma ve emeklilik işlemlerinizi, müracaatlarınızı,  en reel ve karlı/avantajlı sistemde, sizler adına borçlanma emeklilik işlemlerinizi yapmaktadır.Yaptıracak olduğunuz,  tüm borçlanma ve emeklilik işlemleri, Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil Çankaya ve şirketinin  garantisi altındadır.

Asgariden yurtdışı borçlanma yapmak: Öncelikle yurtdışı borçlanmanız için, ödediğiniz primler, yaşınız,  yurtdışı çalışma, işsizlik süreleri, çocuk bakım süreleri  ve ev hanımlığı süreleriniz  dikkate alınarak,   asgariden borçlanma yapıp ödediğinizde,  emekli maaşınız ne kadar olur, ne kadar ödeme yaparsınız, ne kadar maaş alırsınız,  onu hesaplayarak  sizlere bildiririz.

Tavandan/yüksek borçlanma yapmak:  Yurtdışı borçlanmanızı yüksekten borçlanarak,  spek tutarının 1,67 katından 7,5 katına kadar borçlandığımızda, ne kadar yurtdışı borçlanma yaparız, ne kadar ödeme yaparız, yine öncelikle onu  hesaplarız ve ne kadar yüksek maaş alırsınız, sizlere bildiririz.

Burada önemli olan sizin ödeme gücünüz ve borçlanmayla elde edeceğiniz  yüksek emekli maaşı ve bu emekli maaşını  ödediğiniz tutara göre, kaç yılda  alacağınız emekli maaş farkı ile   amorti edebileceğinizin hesabını yaparız. Alacağınız yüksek emekli maaş farkı  x  yıl = amorti edeceğiniz toplam yıl sayısı +  fazladan ödediğiniz borçlanma farkı ile avantajlı olup olmadığınızı hesaplarız. Bunun için yaşınıza göre sizleri uyarır yada tavsiye eder  ve en karlı sistemde borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Ayrıca, size emekli maaşı bağlatmakla kalmaz, bağlanan emekli maaşınızı kontrol eder, hesapladığımız tutarın altında bağlanan emekli maaşı olursa, düzeltilmesi için gerekli belgelerle, ilgili sosyal güvenlik kurumuna, maaş bağlanma oranımızın yükseltilmesi için  itirazlarda bulunuruz.

Avusturalya’ da  çalışırken Türkiye den emeklilik için borçlanma yapmanızda yasal bir engel yoktur.

Gerekli Evraklar:

Bunun için, Türkiye ye gelirken bulunduğunuz ülkenin emeklilik kasasından

a) Çalışanlar : Kişi Avustralya vatandaşlığına sahip değilse, sadece super annuation’a (özel emeklilik kasasına) yada vatandaşlığa saipse Centrelink’ten  çalışılan tarihleri gösteren belgelerini temin ederek tercüme ettirecek.
b) Gerek işçiler gerekse işverenler: Avustralya’da çalıştıklarını kanıtlayan vergi kağıtları veya işyeri belgeleri ya da çalışılan işyeri resmi kuruluş niteliğinde ise bu kurum ve kuruluşlardan bizzat alınan ve çalışılan tarihleri gösteren onaylı çalışma belgelerini,

c)Ev hanımları : ikametlerini gösterir kayıtları, ilgili belediyeden alıyor ve yine konsolosluktan onaylatıyor (yada tercüme edilecek).Ev hanımları bu belgeyi alırken, mesela ‘1990 yılı ile 2017 yılları arasında ikamet etmiştir’ şeklinde, yani toplam Avusturalya’  da   kaldığı süreyi gösterir belge  alması gerekir.En son ikamet yerini  gösterir  belge yeterli değildir. İkamet belgesi, Avustralya Göç Dairesi’nden veya Türkiye’deki Avustralya Büyükelçiliği’nden temin edilebilir.

Pasaport: Türkiye de polnet sistemi 1992 öncesi yurda giriş çıkışlarınızı göremediği için, 1992 yılı öncesi pasaportunuzu da getirmeniz  önemli.

d)Kendi adına çalışan işverenler: Bağlı olduğunuz maliye/vergi dairesinden işyerinizin açılışından kapanışına kadar yada buğüne kadar olan süreleri gösteren kayıtlar gereklidir.  İşveren olarak kendi nam ve hesabına (serbest) çalışanlar için ayrıca, çalıştıkları işkolunda kurulu oda, birlik, dernek gibi yetkili meslek kuruluşunca düzenlenen onaylı hizmet belgesini ya da vergi dairesinden alacakları, kendi adlarına çalıştırdıkları işyerini de gösteren durum belgesini, Melbourne Ateşeliğimize onaylatacaklar.

Burada önemli olan bu evrakların temin edilmesinden sonra size uygun avantajlı emeklilik seçeneğinde, borçlanma işlemlerinizi yapmak. Bu aşamada sizin,  ilk işe giriş tarihiniz, iki çalışma arası işsizlik süreleriniz, 18 yaş altı işe giriş tarihiniz, yurtdışı ilk çocuk doğumunuz, çocuk bakım süreleriniz, ev hanımlığında ve çalışırken yurda giriş çıkış yaptığınız süreler,  mavi karta geçişiniz ve Avusturalya vatandaşı olup olmamanıza göre birçok manada değişiklik gösterecektir.

 Emeklilik şartları her kişide, aynı yaşta olan kişilerde dahi  farklılıklar gösterir. Bu sizin yaşınız,  ilk işe giriş tarihiniz, borçlanmanızı taban ile  tavan ücretten yapmanıza ve yıllara göre değişecektir.

Daha fazla gün satın almak yani daha fazla  borçlanma yaparak, yüksek emekli maaşı almak anlamına gelmez. 3600 günden emekli olan birisi, 9000 günden emekli olandan, daha fazla maaş alabilir..DİKKAT!!!

 Bu aşamada, Türkiye ye gelemeyen  gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerini yapabilirler. Bizlerde sizler için en uygun, en avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğiniz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yapıyoruz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden, sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Türkiyeden Emekli Olmak :

Avusturalya ’ dan emekli olan yada artık Avusturalya da çalışmak istemeyip sadece ikamet etmek isteyen yada Türkiye’ ye dönüş yapmak isteyen , yada Avusturalya da emekli  olmayı beklemeden, Türkiye den borçlanma yapmak suretiyle emekli olmak isteyenler:

Bu aşamada önemli olan sizin beklentileriniz ve yapmak istediklerinizdir. Avusturalya da çalışırken borçlanma yapmanızda  yasal bir engel yok.Fakat Avusturalya da çalışırken  yada sosyal yardım alırken Türkiye den  emekli maaşı alamazsınız.Sadece borçlanma yapabilirsiniz.  

 Çalışırken borçlanma yapmak bize ne avantaj sağlar?

Avusturalya’ da çalışırken, Türkiye’ den  yurtdışı borçlanma yapmamız, ileriki tarihlerde, Türkiye de yurtdışı borçlanma emeklilik yasası yürürlükten kaldırılsa bile, bizim hem borçlanma, hemde emekli olma  haklarımız  ömür boyu saklı kalır, yani biz artık istediğimiz zaman  20 yıl sonra bile  tekrardan yurtdışı borçlanma yapabileceğimiz gibi,  Türkiye den istediğimiz  zaman emekli olabiliriz.

Borçlanma yaptıktan sonra Türkiye de  emeklilik açısından yaş ve prim gün sayısı şartını  dolduranlar: Ani bir kararla Türkiye ye  kesin  dönüş yapmak isterlerse, gerekli diğer tüm şartları yerine getirdiklernden dolayı sadece emeklilik tahsis talep  dilekçesi vererek, emekli olabilir ve maaş alabilirler.

 Çocuklarınızın yurtdışı borçlanması: 18 yaşına gelmiş gençler, Avusturalya’ da işe başlamışsa, meslek yapmaya başladıklarında, Türkiye’ ye tatile geldiklerinde, en  azından birkaç gün ssk lı çalışıp, ssk sicil numarası aldıktan sonra, 18 yaşından sonra yurt dışında  geçen birkaç aylık hizmetlerini borçlanır iseler, ömür boyu yurt dışında geçen süreleri borçlanma ve emeklilik hakkını kazanırlar. Örnek: Avusturalya da 18 yaşında işe başlamış ve 1 ay çalışmış,  sonrasında Türkiye de birkaç gün ssk lı  çalışır ise,  Avusturalya da çalıştığı 30 günlük süreyi borçlanabilir ve borçlanmasını ödediğinde (2018  borçlanma 1 ay 650TL) artık yaşı kaç olursa olsun, Türkiye den istediği zaman borçlanma ve emeklilik hakkı elde etmiş olur.DİKKAT!!!

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak, yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42 

Türkiye de bağkur dan borçlanma yaparak, emekli olmanızı da tavsiye etmiyorum..Daha fazla ödeme yapmak, daha düşük emekli maaşı almak demektir.

Avusturalya’ da ikamet ederken,  hem  Türkiye den hemde Avusturalya’ dan emekli  maaşı alabilirsiniz.Yasal bir engel yoktur.  

Türkiye’ den malülen emeklilik: Avusturalya’ dan malülen emekli olan vatandaşımız  Türkiye’ de malülen emekli olabilir, Her iki ülkeden de maaş alabilirler.

Türkiye ye gelemeyen  gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerini yapabilirler. Bizlerde sizler için en uygun, en avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğiniz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yapıyoruz

 

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak,  yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42  

Emeklilik işlemleri , uzun ve vakit gerektiren ayrıca  teknik bilgilerle yapılması gereken işlemlerdir.Karşılıklı ülke mevzuatlarını, sözleşmelerini  bilmeden yapılması, hem düşük maaş almanıza, hemde fazla para ödemenize neden olur. Geleceğinizi riske etmeyin.İyisi mi, bir uzmandan yardım alın.Benim burada anlattıklarım kısa ve öz olan bilgilerdir.İşin yapılma şekli ve uygulamalar sıralama gerektiren, pratik kısımları,  farklı konulardır.Lütfen dikkat edin!!!

 Sgk ortalama ne kadar maaş bağlar?

Bu sizin ilk işe giriş tarihiniz, borçlanmanızın doğru yada yanlış yapılması, yaşınız,  tabandan ve tavandan borçlanma  yapmanıza, hatta bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerle bağlı şartlara göre emekli maaşınız  değişir. Tabandan yani  minumum borçlanma yapan kişilerin yaşı ve çalışma yılı ilk işe giriş tarihleri aynı olsa da emekli maaşları değişiklik gösterebilir.

Sgk, buğün (2018) en az minumum borçlanma yapanlara  900TL  ile 1800TL  arası maaş bağlamaktadır.Yani aynı parayı ödeyerek, yani aynı tutarda borçlanma yaparak doğru borçlanma yapılanlar, daha yüksek maaş alır.Sgk 1800TL üzerinde de maaş bağlamaktadır.

Yüksek tutarda borçlanma yaparak yüksek emekli maaşı almak  isteyenler:

 Tavandan doğru bir borçlanma, maaşınızı şüphesiz ki artırır. Fakat işi bilmeyen biri tarafından yapılırsa, mesela 2000 yılı öncesi, sizi spek tutarının 7,5 katına kadar da borçlandırabilir. Bu yanlıştır. 2000 yılı öncesi tavan spek tutarı  1,67 katı olduğu için, bu tutarın fazlasını borçlanmak, bir nevi  bağış yapmak, fazladan ödeme yapmanız demektir ve maaşınıza hiçbir etkisi olmaz .Kimse size fazla ödeme yapmışsınız demez, diyemez ve fazla tutarı, siz talep etmeden size iade etmez.

Ayrıca 3600 gün borçlanma yeterli iken 5400 gün borçlanmak, yada 5400 gün size yeterli iken 9000 gün borçlanmak yanlıştır. Emekli maaşı, borçlandığınız fazla güne karşılık, size fazla emekli maaşı  getirisi sağlamaz.

Avusturalya da emeklilik ve Türkler:

Kişi Avustralya vatandaşlığına sahip değilse, sadece super annuation’a (özel emeklilik kasasına) ödemiş olduğu primlerinin iadesini isteyebilir, ama Avustralya’ya ödediği vergilerin iadesini istemesi mümkün değildir. Herhangi bir aylık talebinde de bulunamaz.
Avustralya vatandaşlığına da sahip kişiler, Avustralya’da aldıkları bir ödenek (maluliyet, yaşlılık, hastalık gibi) varsa, durumunu Türkiye’ye gitmeden önce Centrelink Uluslararası Bölümü ile görüşmeliler ve ne kadar süreyle ödeneklerini alarak Türkiye’de kalabileceklerini öğrenmeliler.
Kesin dönüş halinde ise; Avustralya vatandaşlığına sahip olup, istihdam piyasasına bir daha dönemeyeceği doktor raporu ile belgelenenler, Centrelink’e bildirilen maluller ile yaşlılık aylığına bağlanmış olanlar bu aylıklarını Türkiye’de iken de alabilirler.

Daha az borçlanma yaparak, daha yüksek maaş almak için, bizleri arayabilir mesaj gönderebilirsiniz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak, yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA 

 

 

Leave a Reply