Türkeyeden emekli olmak

AVUSTURYA DA YAŞIYORUM TÜRKİYE DEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

Avusturya’ da  çalışırken Türkiye den emeklilik için yurtdışı borçlanma yapmanızda yasal bir engel yoktur.

Bunun için Türkiye ye gelirken bulunduğunuz ülkenin emeklilik kasasından alacağınız hizmet cetvelini (çalışmalarınızı primlerinizi gösterir evrak) konsolosluktan onaylatıyoruz  ve Türkçe tercümesini yaptırıyoruz.

Ev hanımları ise ikametlerini gösterir kayıtları ilgili belediyeden alıyor ve yine konsolosluktan onaylatıyor. Türkiye de polnet sistemi 1992 öncesi yurda giriş çıkışlarınızı göremediği için, pasaportunuzuda  da getirmeniz de önemli.

Burada önemli olan bu evrakların temin edilmesinden sonra size uygun avantajlı emeklilik seçeneğini seçmek. Emeklilik şartları her kişide aynı yaşta olan kişilerde de  farklılıklar gösterir. Bu sizin yaşınız,  ilk işe giriş tarihiniz vs.

Bu aşamada, Türkiye ye gelemeyen yada zamanı olmayan gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bizlerde sizler için en uygun, avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğimiz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yapıyoruz. Türkiye de bağkur dan borçlanma yaparak emekli olmanızı da tavsiye etmiyoruz. Bizleri iletişim numaralarımızdan arayarak uzmanlarımızdan bilgi alablirsiniz.

Avusturya mevzuatına göre toplam 180 ay sosyal güvenlik primi ödeyen sigortalılar, yaş koşulunu yerine getirmeleri halinde emeklilik hakkını elde edebilmektedir. Sigortalı olarak geçmesi gereken çalışma sürelerinin hesaplanmasında ülkemizde geçen süreler de dikkate alınmaktadır. Yaşlılık aylığı asgari yaş sınırı kadınlarda 60, erkeklerde ise 65’dir.

İşletme Emekli Aylığı sistemi Avusturya`da yaygın değildir. Bununla birlikte az sayıda işletme toplu sözleşme hükümlerine bağlı olarak, çalışanlarına işletme aylığı imkanı sunmaktadır. Avusturya İşletme Aylığı Kanunu gereğince işletme aylığı;
Bir işverenin, 25 yaşını tamamlamış işçisine, zorunlu sosyal sigortadan hak kazanılan aylığı tamamlayıcı mahiyette bir işletme aylığı bağlayacağı vaadinde bulunmuş olması,
Vaadin yapıldığı tarihten sonra işveren ve işçinin, Kanuna göre en fazla 10 yıl olmak üzere iş akdinin belirli bir süre -bekleme süresi- devam etmesini kararlaştırmış olmaları ve bekleme süresinin dolması, Zorunlu sosyal sigortadan aylık bağlanmış olması halinde ödenmektedir.

 

Yetim aylığınız Türkiye’ye dönmeniz halinde de ödenmeye devam eder.
Avusturya mevzuatına göre yetim aylığı, kaideten çocukların 18. yaşlarını doldurdukları tarihe kadar; 18 yaşını doldurmuş olanlara ise
Çalışma güçlerinin büyük kısmını alan bir okul veya meslek eğitimine ya da yükseköğrenime devam ettikleri sürece 27.yaşlarını tamamladıkları tarihe kadar,
18. yaşın doldurulmasından önce ya da bir okul veya meslek eğitimi süresinde bir hastalık veya özürlülük hali nedeniyle çalışamaz durumda olmaları halinde, bu durumun devam ettiği sürece
ödenmektedir.

Avusturya mevzuatına göre prim iadesi veya transferi uygulaması bulunmamaktadır.

Avusturya mevzuatının öngördüğü sigortalılık süresini tamamlamış iseniz, ileride yaş koşulunu yerine getirdiğinizde yaşlılık aylığı hakkınız bulunmaktadır.
Türkiye’ye döndükten sonra bir malullük hali ortaya çıkarsa, Avusturya mevzuatına göre malul sayılmanızın yanı sıra, anılan ülke sigortalılık süresi koşulunu yerine getirmeniz kaydıyla malullük aylığı hakkınız saklıdır.
İşletme içi emeklilik sistemine dahil olan vatandaşlarımız, bu sistem kapsamındaki ödemelere ilişkin ön bilgiler almak ve Türkiye ikamet adresini bildirmek üzere yetkili işletme kasasına başvurmaları yararlı olacaktır.
İşsizlik sigortası kapsamında yapılan yardımların Türkiye’de sürdürülmesi mümkün değildir. Aynı şekilde, bakım yardımı ile emekli aylıklarına ilaveten ödenen dengeleme zammı da daimi yurtdışı ikamet süresinde kesilmektedir.

Avusturya’dan alınan emekli aylığı borçlanma yoluyla Türkiye’den aylık alınmasına engel teşkil etmez. Ancak, Avusturya’dan alınan aylığa ilaveten bir dengeleme zammı (Ausgleichzulage) ödenmesi halinde, bu yardım kamu kaynaklarından finanse edildiğinden, Türkiye’den alınan aylık dengeleme zammına mahsup edilecek ve bu zam, aynı miktarda eksiltilecektir.
Ayrıca Avusturya’da mukim emekliler, Türkiye aylıklarının % 5,1’i oranında ilgili Avusturya Sağlık Sigorta Kurumuna prim katkısı yapmak zorundadır.

Yurtdışında bulunan ve borçlanma yapan vatandaşlarımıza emekli aylığı bağlanabilmesi için;
Yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesi,
İkamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almamaları gerekmektedir.

 

Leave a Reply