Türkeyeden emekli olmak

BELÇİKA DA YAŞIYORUM TÜRKİYE DEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

Belçika’ da  çalışırken Türkiye den emeklilik için borçlanma yapmanızda yasal bir engel yoktur.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA, 17 yıl SGK da çalışmış   bir devlet memuru olarak,  sizler için yurtdışı borçlanma ve emeklilik işlemlerinizi, müracaatlarınızı,  en reel ve karlı/avantajlı sistemde, yapmaktadır.Yaptıracak olduğunuz,  tüm borçlanma ve emeklilik işlemleri, Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil Çankaya ve şirketinin  garantisi altındadır.

Asgari tutardan  yurtdışı borçlanma yapmak isteyenler : Öncelikle yurtdışı borçlanmanız için, ödediğiniz primler, yaşınız,  yurtdışı çalışma, işsizlik süreleri, çocuk bakım süreleri  ve ev hanımlığı süreleriniz  dikkate alınarak,   asgariden borçlanma yapıp ödediğinizde,  emekli maaşınız ne kadar olur, ne kadar ödeme yaparsınız, ne kadar maaş alırsınız,  onu hesaplayarak  sizlere bildiririz.

Tavandan/yüksek borçlanma yapmak isteyenler :  Yurtdışı borçlanmanızı yüksekten borçlanarak,  spek tutarının 1,67 katından 7,5 katına kadar borçlandığımızda, ne kadar yurtdışı borçlanma yaparız, ne kadar ödeme yaparız, yine öncelikle onu  hesaplarız ve ne kadar maaş alırsınız, sizlere bildiririz.

Burada önemli olan sizin ödeme gücünüz ve borçlanmayla elde edeceğiniz  yüksek emekli maaşı ve bu emekli maaşını  ödediğiniz tutara göre, kaç yılda  alacağınız emekli maaş farkı ile   amorti edebileceğinizin hesabını yaparız.Alacağınız yüksek emekli maaş farkı  x  yıl = amorti edeceğiniz toplam yıl sayısı +  fazladan ödediğiniz borçlanma farkı ile avantajlı olup olmadığınızı hesaplarız. Bunun için yaşınıza göre sizleri uyarır yada tavsiye eder  ve en karlı sistemde borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Ayrıca, size emekli maaşı bağlatmakla kalmaz, bağlanan emekli maaşınızı kontrol eder, hesapladığımız tutarın altında bağlanan emekli maaşı olursa, düzeltilmesi için gerekli belgelerle, ilgili sosyal güvenlik kurumuna, maaş bağlanma oranımızın yükseltilmesi için  itirazlarda bulunuruz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden, sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Gerekli Evraklar:

Bunun için, Türkiye ye gelirken bulunduğunuz ülkenin emeklilik kasasından,  Ücretli (ouvrier/arbeider) çalışanların Hizmet Belgesini (Données concernant les prestations – Prestatiegegevens) temin edecekleri kurum: OFFICE DES PENSIONS NATIONAL dan alınan ve üzerinde sigortalı sürelerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin yazılı olduğu belgeyi, (sigortalı çalışmalarınızı gösteren evrak) yeterli olacaktır.Tercüme edilecektir.

 Ev hanımları ise, ikametlerini gösterir kayıtları, Belçika’daki ikamet sürelerini gösterir İkamet Belgesi (Attestation de résidence-Getuitgschrift van woonst), en son ikamet edilen Belediye ye (Commune/Stad) başvuruda bulunarak temin edilebilir.  Tercüme edilecek.Ev hanımları bu belgeyi alırken, mesela ‘1990 yılı ile 2017 yılları arasında ikamet etmiştir’ şeklinde, yani toplam Belçika da   ikamet ettiği, toplam süreyi gösterir belge,  alması gerekir. En son ikamet yerini  gösterir  belge yeterli değildir.

Ev hanımlığı demek yurtdışında evli olmak değil: yurtdışında 18 yaşına girmiş bekar bayanlar da kanunen  ev hanımı olarak kabul edilir.

Pasaport: Türkiye de pol-net sistemi, 1992 öncesi yurda giriş çıkışlarınızı göremediği için, 1992 yılı öncesi pasaportunuzu da getirmeniz yada bizlere göndermeniz  önemli.

Kendi adına çalışan işverenler: Bağlı olduğunuz sigorta/maliye/vergi dairesinden işyerinizin açılışından kapanışına kadar yada buğüne kadar olan süreleri gösteren kayıtlar gereklidir.

Serbest çalışanların (indépendant/zelfstandige), bağlı oldukları özel sigorta kurumundan (ACERTA, PARTENA, HDP v.b.) gün/ay/yıl olarak işe başladıkları ve işlerine son vermeleri durumunda, son verdikleri sürelerini gösteren belge almaları (Relevé de carrière concernant ses périodes de travail, Algemeen reportorium der zelfstandigen) gerekmektetir. 

Borçlanma:

Burada önemli olan bu evrakların temin edilmesinden sonra, size uygun avantajlı emeklilik seçeneğinde, borçlanma işlemlerinizi yapmak. Bu aşamada sizin,  ilk işe giriş tarihiniz, iki çalışma arası işsizlik süreleriniz, 18 yaş altı işe giriş tarihiniz, yurtdışı ilk çocuk doğumunuz, çocuk bakım süreleriniz, ev hanımlığında ve çalışırken yurda giriş çıkış yaptığınız süreler,  mavi karta geçişiniz ve İsveç vatandaşı olup olmamanıza göre birçok manada değişiklik gösterecektir.

 Emeklilik şartları her kişide, aynı yaşta olan kişilerde dahi  farklılıklar gösterir. Bu sizin yaşınız,  ilk işe giriş tarihiniz, borçlanmanızı taban ile  tavan ücretten yapmanıza ve yıllara göre değişecektir.

Daha fazla gün satın almak yani daha fazla  borçlanma yaparak, yüksek emekli maaşı almak anlamına gelmez. 3600 günden emekli olan birisi, 9000 günden emekli olandan, daha fazla maaş alabilir..DİKKAT!!!

 Bu aşamada, Türkiye ye gelemeyen  gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerin,i hak kayıplarına neden olmadan profosyonelce yapabilirler. Bizlerde sizler için en uygun, en avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğiniz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42 

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden, sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Türkiyeden Emekli Olmak :

Belçika’ da  emekli olan yada artık Belçika’ da çalışmak istemeyip, sadece ikamet etmek isteyen yada Türkiye’ ye dönüş yapmak isteyen , yada Belçika’ da  emekli  olmayı beklemeden, Türkiye den borçlanma yapmak suretiyle emekli olmak isteyenler:

Bu aşamada önemli olan sizin beklentileriniz ve yapmak istediklerinizdir. Belçika’da  çalışırken borçlanma yapmanızda  yasal bir engel yok.Fakat Belçika’ da çalışırken  yada  sosyal yardım alırken Türkiye den  emekli maaşı alamazsınız.Sadece borçlanma yapabilirsiniz.

 Çalışırken borçlanma yapmak bize ne avantaj sağlar? 

Belçika’ da  çalışırken, Türkiye’ den  yurtdışı borçlanma yapmamız, ileriki tarihlerde,  Türkiye de yurtdışı borçlanma emeklilik yasası yürürlükten kaldırılsa bile, sizin hem borçlanma, hemde emekli olma  haklarınız  ömür boyu saklı kalır, yani siz artık istediğimiz zaman  20 yıl sonra bile  tekrardan yurtdışı borçlanma yapabileceğiniz gibi,  Türkiye den istediğiniz  zaman emekli olabilirsiniz.

Borçlanma yaptıktan sonra Türkiye de  emeklilik açısından yaş ve prim gün sayısı şartını  dolduranlar: Ani bir kararla Türkiye ye  kesin  dönüş yapmak isterlerse, gerekli diğer tüm şartları yerine getirdiklernden dolayı sadece emeklilik tahsis talep dilekçesi vererek, emekli olabilir ve hemen maaş alabilirler.

 Çocuklarımızın yurtdışı borçlanması: 18 yaşına gelmiş gençler, Belçika’ da  işe başlamışsa, meslek yapmaya başladıklarında,  Türkiye’ ye tatile geldiklerinde, en azından birkaç gün ssk lı çalışıp, ssk sicil numarası aldıktan sonra, 18 yaşından sonra yurt dışında  geçen birkaç aylık hizmetlerini borçlanır iseler, ömür boyu yurt dışında geçen süreleri borçlanma ve emeklilik hakkını kazanırlar. Örnek: Belçika’ da  18 yaşında işe başlamış ve  1 ay çalışmış,  sonrasında Türkiye de birkaç gün ssk lı  çalışır ise, Belçika’ da çalıştığı 30 günlük süreyi borçlanabilir ve borçlanmasını ödediğinde (2018  borçlanma 1 ay 650TL) artık yaşı kaç olursa olsun, Türkiye den istediği zaman borçlanma ve emeklilik hakkı elde etmiş olur.DİKKAT!!!

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak, yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Türkiye de bağkur dan borçlanma yaparak, emekli olmanızı da tavsiye etmiyorum..Daha fazla ödeme yapmak, daha düşük emekli maaşı almak demektir.

Belçika’ da ikamet ederken,  hem  Türkiye den hemde Belçika’ dan emekli maaşı alabilirsiniz. Yasal bir engel yoktur.

Belçika dan emeklilik ve Türkler:

Belçika da 1 yıl içinde yeterli prim gün sayısı (3 ay) ödenmesi koşuluyla talep halinde 65 yaşında emekli aylığı bağlanmaktadır. 01.01.2005 tarihi itibariyle en az 35 yıl çalışma süresine sahip olunduğu takdirde 60 yaşından itibaren erken emekli olunması mümkündür. Ayrıca, yeraltı maden işlerinde 25 yıl, yerüstü maden ocağında ise 30 yıl çalışanlar yaş şartı aranmadan istedikleri yaşta emekli olabilmektedirler.

Diğer taraftan, Belçika dışında geçen çalışma süreleri de ikili sosyal güvenlik anlaşmaları çerçevesinde sigortalının talep etmesi durumunda hizmet birleştirmesi vasıtasıyla yaşlılık aylığının hesabında dikkate alınmaktadır.

Sigortalının Belçika ve Türkiye’de geçen çalışma sürelerinin birleştirilerek aylık bağlamasını talep etmesi durumunda her iki ülkede çalışma süreleri birleştirilerek (Hizmet birleştirmesi) emeklilik aylığı bağlanır. Sigortalının hizmet birleştirmesi talep etmemesi durumunda ise her iki ülke ayrı ayrı kendisinde geçen süre karşılığı emeklilik aylığı bağlar.

Belçika’da sigorta primlerinin toptan iadesi veya başka bir sisteme aktarılması (transferi) uygulaması bulunmamaktadır.

Ancak, yurtdışında geçen sigorta süreleri veya ev kadınları açısından yurtdışında ikamet süreleri karşılığı Türkiye’de yurtdışı borçlanması yapılması durumunda Türkiye’den de ayrıca emekli olmanız mümkündür.

Belçika’da emeklilik yaşını dolduran vatandaşlarımız anılan ülkede geçen çalışmaları karşılığında emekli aylığı talebinde bulunabilirler.

Belçika Yaşlılık Kurumu (Office National des Pensions – Rijksdienst voor Pensioenen) Türkiye’de ikamet adresine posta havalesi vasıtası ile emekli / dul aylığınızı gönderecektir.

Belçika’da yeterli derecede sigortalı çalışması olanlar, Türkiye’de ayrıca sağlık haklarının bulunmaması kaydı ile SGK’dan Belçika hesabına sağlık hizmeti alabilmektedirler. Bu konuda başvurunun SGK Başkanlığı vasıtası ile yapılması gerekmektedir.

Belçika’nın yetkili kurumunun kabulü halinde ikamete bağlı olmayan maluliyet ödenekleri kesin dönüş halinde Türkiye’de de ödenebilmektedir. Diğer yandan, yetkili kurumun onay vermesi durumunda malul aylığı da Türkiye’deki adrese gönderilir.

Belçika’ da emekli şahsın vefat durumunda yetim çocuğunun Türkiye’de eğitimine devam etmesi durumunda çocuk için aile yardımı ödemesi yapılır.

Daha az borçlanma yaparak, daha yüksek maaş almak için, bizleri arayabilir mesaj gönderebilirsiniz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma ile, daha az ödeme yaparak, daha yüksek emekli maaşı almak için  bizleri arayın.

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA.

 

 

Leave a Reply