Türkeyeden emekli olmak

İNGİLTERE DE YAŞIYORUM TÜRKİYE DEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

İngiltere’ de  çalışırken Türkiye den emeklilik için borçlanma yapmanızda yasal bir engel yoktur.

Bunun için Türkiye ye gelirken bulunduğunuz ülkenin emeklilik kasasından alacağınız hizmet cetvelini (çalışmalarınızı sigorta primlerinizi gösterir evrak) konsolosluktan onaylatıyoruz  ve Türkçe tercümesini yaptırıyoruz.

Ev hanımları ise ikametlerini gösterir kayıtları ilgili belediyeden alıyor ve yine konsolosluktan onaylatıyor. Türkiye de polnet sistemi 1992 öncesi yurda giriş çıkışlarınızı göremediği için, pasaportunuzuda da getirmeniz bayanlar için önemli.

Burada önemli olan bu evrakların temin edilmesinden sonra size uygun avantajlı emeklilik seçeneğini seçmek. Emeklilik şartları her kişide aynı yaşta olan kişilerde de  farklılıklar gösterir. Bu sizin yaşınız,  ilk işe giriş tarihiniz vs.

Bu aşamada, Türkiye ye gelmek istemeyen yada zamanı olmayan gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bizlerde sizler için en uygun, avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğimiz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yapıyoruz. Türkiye de bağkur dan borçlanma yaparak emekli olmanızı da tavsiye etmiyoruz. Bizleri iletişim numaralarımızdan arayarak uzmanlarımızdan bilgi alablirsiniz.

İngiltere’den tam emekli aylığı alabilmek için sizin tarafınızdan ya da aldığınız yardımlar nedeniyle devlet tarafından adınıza toplam 30 yıl prim ödenmiş olması ve yaş (6 Aralık 1953 tarihinden önce doğan erkeler için 65, 5 Nisan 1950 – 6 Nisan 1953 arasında doğan kadınlar için 60-65) şartını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer emekli yaşına geldiğinizde yeterli prim ödeme yılınız yoksa, prim ödenen yıllar karşılığında kısmi bir emekli aylığı bağlanmaktadır.

Diğer yandan 2011 yılında yapılan değişikliklere göre, Nisan 2016 – Kasım 2018 tarihleri arasında kadınların emeklilik yaşı 65’e çıkarılacaktır. Ekim 2020’de ise kadın ve erkeklerin emeklilik yaşı 66’da eşitlenecektir.

İngiltere de yeterli primi olmayan ve  Türkiye de ikamet edenler, dilerlerse İngiltere’de isteğe bağlı prim ödeyerek emeklilik koşullarını tamamlayabilirler. Türkiye’de yaşarken İngiltere’de isteğe bağlı prim ödeyebilmek için İngiltere’de sürekli olarak en az 3 yıl yaşamış olmak veya Türkiye’ye dönmeden önce İngiltere’de en az 3 yıl prim ödemiş olmak gerekmektedir.

Gerek İngiliz mevzuatı, gerekse İngiltere-Türkiye Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre İngiltere’de ödenen primler kişiye iade edilmemekte ya da Türkiye’ye aktarılmamaktadır.

Ancak 3201 sayılı Kanundan faydalanmak suretiyle İngiltere’deki sürelerinizi hizmet borçlanması yapmak suretiyle Türkiye’de ödeyebilir ve sigortanız açısından değerlendirebilirsiniz.

İngiltere’de ödenen bazı vergilerin bir kısmı ülkeden çıkıldığında geri ödenebilmektedir. Bu durumda HM Revenue and Customs adlı kuruluşla irtibata geçilip vergi iadesi talep formu doldurularak müracaatta bulunmak gereklidir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de isteğe bağlı prim ödeyemezler. Ancak İngiltere ile Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşması nedeniyle, İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilirler.

 

Leave a Reply