Türkeyeden emekli olmak

İSVİÇRE DE YAŞIYORUM TÜRKİYE DEN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA, 17 yıl SGK da çalışmış   bir devlet memuru olarak,  sizler için yurtdışı borçlanma ve emeklilik işlemlerinizi, müracaatlarınızı,  en reel ve karlı/avantajlı sistemde, bizzat kendisi, sizler adına borçlanma emeklilik işlemlerinizi yapmaktadır.Yaptıracak olduğunuz,  tüm borçlanma ve emeklilik işlemleri, Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil Çankaya ve şirketinin  garantisi altındadır.

Asgariden yurtdışı borçlanma yapmak: Öncelikle yurtdışı borçlanmanız için, ödediğiniz primler, yaşınız,  yurtdışı çalışma, işsizlik süreleri, çocuk bakım süreleri  ve ev hanımlığı süreleriniz  dikkate alınarak,   asgariden borçlanma yapıp ödediğinizde,  emekli maaşınız ne kadar olur, ne kadar ödeme yaparsınız, ne kadar maaş alırsınız,  onu hesaplayarak  sizlere bildiririz.

Tavandan/yüksek borçlanma yapmak:  Yurtdışı borçlanmanızı yüksekten borçlanarak,  spek tutarının 1,67 katından 7,5 katına kadar borçlandığımızda, ne kadar yurtdışı borçlanma yaparız, ne kadar ödeme yaparız, yine öncelikle onu  hesaplarız ve ne kadar maaş alırsınız, sizlere bildiririz.

Burada önemli olan sizin ödeme gücünüz ve borçlanmayla elde edeceğiniz  yüksek emekli maaşı ve bu emekli maaşını  ödediğiniz tutara göre, kaç yılda  alacağınız emekli maaş farkı ile   amorti edebileceğinizin hesabını yaparız.Alacağınız yüksek emekli maaş farkı  x  yıl = amorti edeceğiniz toplam yıl sayısı +  fazladan ödediğiniz borçlanma farkı ile avantajlı olup olmadığınızı hesaplarız. Bunun için yaşınıza göre sizleri uyarır yada tavsiye eder  ve en karlı sistemde borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Ayrıca, size emekli maaşı bağlatmakla kalmaz, bağlanan emekli maaşınızı kontrol eder, hesapladığımız tutarın altında bağlanan emekli maaşı olursa, düzeltilmesi için gerekli belgelerle, ilgili sosyal güvenlik kurumuna, maaş bağlanma oranımızın yükseltilmesi için  itirazlarda bulunuruz.

İsviçre’ de  çalışırken Türkiye den emeklilik için, borçlanma yapmanızda yasal bir engel yoktur.

Gerekli Evraklar:

Bunun için, Türkiye ye gelirken bulunduğunuz ülkenin emeklilik kasasından “İsviçre Sigorta Kurumu’ndan (Schw. Ausgleichskasse SAK, Av. Ed-Vaucher 18, Postfach 3100, CH-1211 Genf 2-İsviçre’ alınan yada “www.ahv-iv” internet adresinden talep edilmesi yada Zürih Ateşeliğimiz den temin edilmesi ve  üzerinde sigortalılık  sürelerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin yazılı olduğu belgesini, (sigortalı çalışmalarınızı gösteren evrak) yeterli olacaktır.Tercüme edilecektir.

 Ev hanımları ise, ikametlerini gösterir kayıtları, İsviçrede ikamet ettikleri belediyeden talep edebilecekleri gibi, ateşelikten de talep edip yardım  alabilirsiniz.1980 li yıllar ve öncesi bizzat ikamet ettiğiniz belediyelerden alınacak ikametgah belgeleri,   tercüme edilecek yada adınıza ateşelikten, yurtdışı işlemlerde kullanılmak üzere ikametgah evrakı  düzenlenecektir.Ev hanımları bu belgeyi alırken, mesela ‘1990 yılı ile 2017 yılları arasında ikamet etmiştir’ şeklinde, yani toplam İsveç’te kaldığı ikamet ettiği toplam süreyi gösterir belge,  alması gerekir. En son ikamet yerini  gösterir  belge yeterli değildir.

Ev hanımlığı demek yurtdışında evli olmak değildir: yurtdışında 18 yaşına girmiş bekar bayanlar da, kanunen  ev hanımı olarak kabul edilir.

Pasaport: Türkiye de pol-net sistemi, 1992 öncesi yurda giriş çıkışlarınızı göremediği için, 1992 yılı öncesi pasaportunuzu da getirmeniz yada bizlere göndermeniz  önemli.

Kendi adına çalışan işverenler: Bağlı olduğunuz maliye/vergi dairesinden işyerinizin açılışından kapanışına kadar yada buğüne kadar olan süreleri gösteren kayıtlar gereklidir.

Borçlanma:

Burada önemli olan bu evrakların temin edilmesinden sonra size uygun avantajlı emeklilik seçeneğinde, borçlanma işlemlerinizi yapmak. Bu aşamada sizin,  ilk işe giriş tarihiniz, iki çalışma arası işsizlik süreleriniz, 18 yaş altı işe giriş tarihiniz, yurtdışı ilk çocuk doğumunuz, çocuk bakım süreleriniz, ev hanımlığında ve çalışırken yurda giriş çıkış yaptığınız süreler,  mavi karta geçişiniz ve İsviçre vatandaşı olup olmamanıza göre birçok manada değişiklik gösterecektir.

 Emeklilik şartları her kişide, aynı yaşta olan kişilerde dahi  farklılıklar gösterir. Bu sizin yaşınız,  ilk işe giriş tarihiniz, borçlanmanızı taban ile  tavan ücretten yapmanıza ve yıllara göre değişecektir.

Daha fazla gün satın almak yani daha fazla  borçlanma yaparak, yüksek emekli maaşı almak anlamına gelmez. 3600 günden emekli olan birisi, 9000 günden emekli olandan, daha fazla maaş alabilir..DİKKAT!!!

 Bu aşamada, Türkiye ye gelemeyen  gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerini hak kayıplarına neden olmadan, profosyonelce yapabilirler. Bizlerde sizler için en uygun, en avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğiniz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yaparız.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden, sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Türkiyeden Emekli Olmak :

İsviçre’ den  emekli olan yada artık İsviçre’ de  çalışmak istemeyip sadece ikamet etmek isteyen yada Türkiye’ ye dönüş yapmak isteyen, yada İsviçre’ de  emekli  olmayı beklemeden, Türkiye den borçlanma yapmak suretiyle emekli olmak isteyenler:

Bu aşamada önemli olan sizin beklentileriniz ve yapmak istediklerinizdir. İsviçre’ de  çalışırken borçlanma yapmanızda  yasal bir engel yok.Fakat İsviçre’ de  çalışırken  yada  sosyal yardım alırken Türkiye den  emekli maaşı alamazsınız.Sadece borçlanma   yapabilirsiniz.

 Çalışırken borçlanma yapmak bize ne avantaj sağlar?

İsviçre’ de  çalışırken, Türkiye’ den  yurtdışı borçlanma yapmamız, ileriki tarihlerde,  Türkiye de yurtdışı borçlanma emeklilik yasası yürürlükten kaldırılsa bile, sizin hem borçlanma, hemde emekli olma  haklarımız  ömür boyu saklı kalır, yani siz artık istediğiniz zaman  20 yıl sonra bile  tekrardan yurtdışı borçlanma yapabileceğiniz gibi,  Türkiye den istediğiniz  zaman emekli olabiliriz.

Borçlanma yaptıktan sonra Türkiye de  emeklilik açısından yaş ve prim gün sayısı şartını  dolduranlar: Ani bir kararla Türkiye ye  kesin  dönüş yapmak isterlerse, gerekli diğer tüm şartları yerine getirdiklerinden dolayı sadece emeklilik tahsis talep  dilekçesi vererek, emekli olabilir ve hemen maaş alabilirler.

 Çocuklarımızın yurtdışı borçlanması: 18 yaşına gelmiş gençler, İsviçre’ de  işe başlamışsa, meslek yapmaya başladıklarında,  Türkiye’ ye tatile geldiklerinde, en azından birkaç gün ssk lı çalışıp, ssk sicil numarası aldıktan sonra, 18 yaşından sonra yurt dışında  geçen birkaç aylık hizmetlerini borçlanır iseler, ömür boyu yurt dışında geçen süreleri borçlanma ve emeklilik hakkını kazanırlar. Örnek: İsviçre’ de  18 yaşında işe başlamış ve  1 ay çalışmış,  sonrasında Türkiye de birkaç gün ssk lı  çalışır ise,  İsviçre’ de  çalıştığı 30 günlük süreyi borçlanabilir ve borçlanmasını ödediğinde (2018  borçlanma 1 ay 650TL) artık yaşı kaç olursa olsun, Türkiye den istediği zaman borçlanma ve emeklilik hakkı elde etmiş olur.DİKKAT!!!

 Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak, yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Türkiye de bağkur dan borçlanma yaparak, emekli olmanızı da tavsiye etmiyorum..Daha fazla ödeme yapmak, daha düşük emekli maaşı almak demektir.

İsviçre’ de  ikamet ederken,  hem  Türkiye den hemde İsveç’ ten emekli maaşı alabilirsiniz. Yasal bir engel yoktur.

Türkiye’ den malülen emeklilik: için her iki ülke kendi mevzuatını uygulamaktadır. İsviçre’ de  malulen emekli olmanız Türkiye’den de doğrudan malulen emekli olmanız için yeterli değildir. Maluliyet durumunuz ayrıca SGK tarafından Türk  mevzuatına göre  değerlendirilecek ve buna göre karar verilecektir.Türkiye’ den malülen emeklilik için 1800 gün borçlanma yapmak yeterlidir.Fakat hastalığınız için en az %60  sağlık kurulu raporu gereklidir.

Türkiye ye gelemeyen  gurbetçi vatandaşlarımız, ilgili konsolosluktan bizlere vekalet gönderip, bizleri bu iş için görevlendirebilirler ve bizler  aracılığıyla yurt dışı borçlanma işlemlerini yapabilirler. Bizlerde sizler için en uygun, en avantajlı olan, daha az ödeyip daha yüksek maaş alabileceğiniz sistemde, borçlanma işlemlerinizi yapıyoruz

 Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma, daha az ödeme yaparak,  yüksek emekli maaşı için  bizleri arayın .

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

 Emeklilik işlemleri , uzun ve vakit gerektiren ayrıca  teknik bilgilerle yapılması gereken işlemlerdir.Karşılıklı ülke mevzuatlarını, sözleşmelerini  bilmeden yapılması, hem düşük maaş almanıza, hemde fazla para ödemenize neden olur. Geleceğinizi riske etmeyin.İyisi mi, bir uzmandan yardım alın.Benim burada anlattıklarım kısa ve öz olan bilgilerdir.İşin yapılma şekli ve uygulamalar sıralama gerektiren, pratik ve teknik  kısımları farklı konulardır.Lütfen dikkat edin!!!

 Sgk ortalama ne kadar emekli maaşı bağlar?

Bu sizin ilk işe giriş tarihiniz, borçlanmanızın doğru yada yanlış yapılması, yaşınız,  tabandan ve tavandan borçlanma  yapmanıza, hatta bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerle bağlı şartlara göre emekli maaşınız  değişir. Tabandan yani  minumum borçlanma yapan kişilerin yaşı ve çalışma yılı ilk işe giriş tarihleri aynı olsa da emekli maaşları değişiklik gösterebilir.

Sgk buğün (2018) en az minumum borçlanma yapanlara  900TL  ile 1800TL  arası maaş bağlamaktadır.Yani aynı parayı ödeyerek, yani aynı tutarda borçlanma yaparak doğru borçlanma yapılanlar, daha yüksek maaş alır.Sgk 1800TL üzerinde de maaş bağlamaktadır.

Yüksek tutarda borçlanma yaparak, yüksek emekli maaşı almak  isteyenler !!!

 Tavandan doğru bir borçlanma, maaşınızı şüphesiz ki artırır. Fakat işi bilmeyen biri tarafından yapılırsa, mesela 2000 yılı öncesi, sizi spek tutarının 7,5 katına kadar da borçlandırabilir. Bu yanlıştır. 2000 yılı öncesi tavan spek tutarı  1,67 katı olduğu için, bu tutarın fazlasını borçlanmak, devlete bağış yapmak demektir ve maaşınıza hiçbir etkisi olmaz .Kimse size fazla ödeme yapmışsınız demez, diyemez ve fazla tutarı, siz talep etmeden size iade etmez.

Ayrıca 3600 gün borçlanma yeterli iken 5400 gün borçlanmak, yada 5400 gün size yeterli iken 9000 gün borçlanmak yanlıştır. Emekli maaşı, borçlandığınız fazla güne karşılık, size fazla emekli maaşı  getirisi sağlamaz.Yüksek emekli maaşı için nasıl bir borçlanma yapmalıyım? DİKKAT!!!

İsviçre Emeklilik ve TÜRKLER:

İsviçre’de en az 12 ay aralıksız olarak sigortalı çalışma süresi bulunan kadınlara 64, erkeklere 65 yaşında yaşlılık aylığı bağlanmaktadır.

Türkiye’ye kesin dönüş yapıldığında yetim aylığı kesilmez ve genel olarak 18, eğitime devam edilmesi halinde ise 25 yaşın doldurulmasına kadar ödenir.

İsviçre Yaşlılık Sigortası Kurumu, 01.06.1981 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-İsviçre Sosyal Güvenlik Ek Sözleşmesi uyarınca, , işçi adına bu kurumda birikmiş olan işçi-işveren payı yaşlılık sigortası primlerinin (AHV primleri) tamamını, bir talep halinde, ülkeyi kesin olarak terk eden hak sahibi Türk vatandaşı adına, yetkili Türk Sosyal Sigorta Kurumu’na transfer etmektedir.

Söz konusu primlerin doğrudan hak sahibine iadesi mümkün değildir.
Primlerin Türk Sigorta Kurumuna devredilmesiyle, diğer bir ifadeyle transfer edilmesiyle, İsviçre Yaşlılık Sigortası’nın sosyal güvenlikle ilgili sorumluluğu sona ermekte ve bu sorumluluğu Türk Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenmektedir.

Bunu müteakiben, 3201 sayılı Yasa kapsamında borçlanma yapılmakta ve borcun ödenmesiyle de bu süreler Türk sosyal güvenlik kurumlarında geçen hizmet süresi olarak kabul edilmektedir.

Primlerin, Türkiye’ye transferinin sağlanması halinde:
a)Transfer olunan primlere ilişkin sürelerin tamamını borçlanarak, tahakkuk ettirilen döviz borcunu da ödemiş olanlara, transfer olunan primlerin tamamı,
b)Transfer olunan primlere ilişkin sürelerin bir kısmını borçlanarak tahakkuk ettirilen döviz borcunu da ödemiş olanlara, transfer olunan primlerin borçlandıkları süreye isabet eden orandaki miktarı, ilgili sosyal güvenlik kuruluşunca iade edilmektedir.

Sigortalıların talepleri halinde, prim transferi yapılması ve Pansiyon Kasa Sigortasındaki primlerin iadesi mümkündür. Ancak bu durumda, söz konusu kurumlardaki bütün haklar sona ermektedir.

Türkiye – İsviçre Sosyal Güvenlik Sözleşmesinde hastalık sigortası yer almamaktadır.

Bu itibarla, İsviçre’de ikamet ederken Türkiye’deki hastalık sigortasından istifade edilmesi mümkün değildir. Diğer taraftan 18 Mart 1994 tarihli İsviçre Sağlık Sigortası Kanunu’na göre İsviçre’de daimi olarak ikamet eden herkes zorunlu sağlık sigortasına tabi olup, bu ülkedeki bir hastalık sigortasına kendilerini sigorta ettirmek zorundadırlar.

Daha az borçlanma yaparak, daha yüksek maaş almak için, bizleri arayabilir mesaj gönderebilirsiniz.

Geleceğinizi riske etmeyin.Doğru bir borçlanma ile, daha az ödeme yaparak, daha yüksek emekli maaşı almak için  bizleri arayın.

WHATSAPP  +90 533 432 04 43     OFİS : +90 850 888 02 42

Ofis merkezimiz Antalya, fakat Türkiye nin 81 ilinden sizlere çok bilinmeyen konularda da,  avantajlı borçlanma ve emeklilik çözüm hizmetleri sunuyoruz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kamil ÇANKAYA.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply