Türkeyeden emekli olmak

YURTDIŞI EMEKLİLİK

Senelerdir vatanımızdan uzakta çalıştık, artık emekli olmak istiyoruz.Çalıştığımız ülkeden emekli olduk yada olamadık. Türkiye den de emekli olmak istiyoruz. Bu haklarımız nelerdir? Bunun için şartlar nelerdir.? Türkiye de hiç sigortam yok.Yine de emekli olabilir miyim? Ev hanımıyım, hiç sigorta başlangıcım yok yine de emekli olabilir miyim? Çocuklarım yurt dışında doğdu? Doğum borçlanması yapabilir miyim? Kaç çocuk için doğum borçlanması yapabilirim ve ne kadar öderim?                    Borçlandığım sürelerin tamamını ödemek zorunda mıyım? Yada istediğim kadar günü borçlanabilir miyim? Bunun için Türkiye ye gelmem gerekir mi? Bu işlemleri yapınca emekli olunca  sosyal yardım ödenekleri kesilir mi? Mavi Kartım var emekli olmak  için ne yapmalıyım? Dava yolları nelerdir? Emeklilik hak kayıplarım için yurt dışından dava açabilir miyim? Hangi yılları borçlanmam gerekir? Yüksek emekli maaşı almak istiyorum? Ne kadar ödemem gerekir? Yaptığım ödeme borçlanmayı emekli maaşım kaç senede amorti eder? Yada yaştan mı emekli olmalıyım? En az yada en fazla ne maaş alırım? vs… vs…..

Gurbetçi vatandaşlarımız senelerini yurt dışında çalışarak geçirdikten sonra, artık ana vatana dönerek mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek istiyorlar. Tabi ki bunu yaparken ekonomik anlamda ferah içinde olacakları  şartların mevcut olmasını, maddi anlamda güvende olduklarını bilmek istemeleri, refah düzeylerinin ne olacağı düşüncesi en büyük endişeleri.

Şüphesiz bu manada gerek çalıştıkları ülkede aldıkları emekli maaşı, gerekse Türkiye de alacakları maaş ve hakları  emekli olmak için ne kadar ödeme/borçlanma yapacakları ve alacakları emekli maaşlarının ne olacağı en büyük kaygıları oluyor. İşte bu noktada ki en büyük sıkıntı emekli maaş müracaatının yapılması, yurda kesin dönüş ile  ödenmesi/borçlanılması  gereken asgari ve azami tutarlar, hangi yılların  borçlanılması gerektiği, alınacak maaş tutarı gibi konular  vatandaşımızın merak ve endişe ettiği konular oluyor.

Burada en basitinden  şunu söylemek gerekir ki;  her bir vatandaşımızın çalıştığı ülke(anlaşmalı yada anlaşmasız olduğumuz ülkeler), şu anki yaşı, ilk işe giriş tarihi, Türkiye de sigorta girişinin olması,  toplam çalışma yılı, prim ödeme gün sayısı, aylık bağlanma oranlarına etki etmektedir.Bu konular teknik konular olmakla birlikte her kişiye göre yapılacak özel emeklilik planlamasıyla büyük avantajlar da sağlamaktadır.

Bunun  içindir ki her vatandaşımıza göre ayrı özel bir emeklilik planlaması yapılmalıdır.Sonrasında şöyle sorular sorulmaktadır.Vatandaşımız diyor ki ; Almanya ya amca oğlum ile 1981 te birlikte gittik .O çoğu zaman çalışmadı bile orada hep sosyal yardımlardan faydalandı ve döndü Türkiye de 3600 günden emekli oldu. Bende ondan bir yıl sonra döndüm ve  9000 gün civarı ödeme yaparak  emekli oldum. Şartlarımız aynı iken benim daha yüksek emekli maaşı almam gerekmez mi? O 3600 gün üzerinden borçlandı bende  9000 gün üzerinden. Üstelik ben borçlanmamı onun üç katı kadar yaptım. Boşuna mı bu kadar para ödedim? Neden aynı maaşı alıyoruz? Ne için bu kadar para ödedim? Nasıl dava açabilirim diye soruyor.

Önemli olan işler bu noktaya gelmeden çok verdim çok alırım gibi düz bir mantıkla düşünmemek gerekir.Ülkedeki yasaların size verdiği hakları bilip  kendi lehinize avantaj sağlamak gerekir.Çünkü kanunlar belli şartları size sunmuş .Sizlerin kendinize en uygun durumları seçmenize olanak sağlamış bu ülkenin kanunları.

Bilinçsizce yapılan her işin sonu hüsrandır. Geleceğinizi riske etmeyin. Birikimleriniz, yıllarınız uçup gitmesin.Uzmanından en azından tavsiye alın.Yada işi bir bilene bırakın. Haklarınızı onlardan da  arayın.Geleceğinizi garanti altına alın.